پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ رايانه اي

پرسش و پاسخ

مهران نايب: لطفا دربارهRSS كمي‌ توضيح دهيد.
ساده‌ترين راه براي دسترسي به اخبار است. بيشتر وب سايت‌هاي بزرگ از اين روش براي ارسال خبر و لينك به كاربران خود استفاده مي‌كنند. وب سايت تامين‌كننده خبر، لينك خبر مورد نظر و شرح كوتاهي از آن را توسط يك فايلxml روي وب سايت خود قرار مي‌دهد. كاربران توسط برنامه‌هاي خبرخوان يا با استفاده از صفحات وب اين اخبار را مي‌بينند و مي‌توانند به استفاده از لينك خبر به منبع اصلي آن خبر دسترسي پيدا كنند.

 علي كلاني: چگونه مي‌توان يك ايميل gmail     را حذف كرد؟

براي اين كار پس از ورود به ايميل خود رويsettings  در بالاي صفحه كليك كنيد. سپس وارد accounts  شده روي   google account settings   كليك كنيد. در اين قسمت رويdelete gmail service   در ستون سمت چپ كليك كنيد. اطلاعات درخواستي را وارد كرده و i want to remove gmail from my account  قسمت yes   را علامت بزنيد. روي   remove gmail   كليك كنيد تا ايميل شما حذف شود.
 
 جواد كاظميان: براي اينكه برنامه‌هاي در حال اجرا در كامپيوتر بعد از خاموش و روشن كردن مجددا ادامه يابد، چه بايد كنم؟

به   control panel   برويد و power option     را باز كنيد. در اين پنجره به تب Hibernate   رفته و گزينه  Enable Hibernating  را تيك بزنيد. از منوي Start    گزينهTurn off computer    را انتخاب كنيد. وقتي پنجره  Turn off   باز شد كليد shift  را بگيريد . مي‌بينيد كه گزينه Standby     به  Hibernate  تبديل مي‌شود. در همين حالت روي  Hibernate  كليك كنيد. كامپيوتر خاموش مي‌شود. تفاوت خاموشي در اين حالت با حالت عادي اين است كه موقع خاموش كردن به اين روش برنامه‌هايي كه در حال اجرا باشند، بسته نمي‌شوند و هنگام روشن كردن مجدد كامپيوتر همان برنامه‌ها اجرا مي‌شوند. مثلا اگر Madia player  در حال پخش يك موسيقي است و شما در همان حالت بدون اينكه Madia player   را ببنديد، كامپيوتر راHibernate  كنيد، وقتي دوباره كامپيوتر را روشن كنيد ادامه همان موسيقي از Madia player  پخش مي‌شود .
 
 فرشيد حقيقي از اصفهان: چگونه مي‌توان از  Registry  يك  Backup  تهيه كرد؟

قبل از هرگونه تغيير در رجيستري يك نسخه پشتيبان از آن تهيه كنيد. براي ايجاد اين نسخه از رجيستري خود ابتدا در قسمت run    از منوي شروع برنامه  regedit  را اجرا كنيد. سپس در اين برنامه در منوي  file  روي گزينه  Export  و در قسمت   Export range    گزينه  All  را انتخاب كرده و سپس دكمه  Save  را كليك كنيد تا نسخه پشتيبان از رجيستري شما تهيه شود.

 رامين هوشيار از زاهدان: آيا نوشته‌هايي كه توسط صفحه كليد تايپ مي‌شود، جايي ذخيره مي‌شود؟ مي‌خواهم پسوردم را كه فراموش كرده‌ام، پيدا كنم.

كليدهايي كه روي صفحه كليد فشار مي‌دهيد، در  Buffer  ذخيره مي‌شوند. بافر هم در RAM  قرار دارد. اطلاعات  RAM  با هر ريست كردن پاك مي‌شود. پس كليد‌هاي فشرده شده در ‌هارد ذخيره نمي‌شوند.

 سامان خليلي از تنكابن: زمان  rename  كردن فايل‌هايم پيغامي‌ ظاهر مي‌شود كه ممكن است فايل آسيب ببيند و ديگر اجرا نشود. فكر مي‌كنيد مشكل از كجاست؟

به   Control Panel   برويد و روي     folder option كليك كنيد. در لبهview      گزينهhide extension for
 known file type را فعال كنيد. به اين ترتيب در هنگام تغيير نام فايل‌ها فقط نام آن‌ها تغيير مي‌كند و پسوند آن‌ها به حالت قبلي خود باقي مي‌ماند و مشكل شما برطرف خواهد شد.

 افسانه بختيار: پس از نصب مجدد ويندوزXP  ديگر صدا ندارم. لطفا راهنماييم كنيد.

به احتمال زياد كارت صداي شما نصب نيست يا شناسايي نشده است. روي  My Computer  كليك راست كنيد و گزينهProperties  را انتخاب كنيد.

سپس به زبانه Hardware  برويد و بعد گزينه  Device Manager  را كليك كنيد. ببينيد كارت صدا نصب هست يا نه. اگر بلندگو هاي خاكستري علامت تعجب دارند به اين معني است كه كارت صدا بد نصب شده و اگر علامت سوال زرد رنگ هست يعني اصلا نصب نشده است.

در دو حالت بايد سي‌دي كارت صدا را پيدا كنيد و مجددا نصب كنيد. چون معمولا كارت هاي صدا  onboard   هستند احتمالا بايد از  سي‌دي مادربورد استفاده نماييد. اگر مشكلي در نصب نبود به قسمت Sound Manager  يا Master Volume برويد و ببينيد مربع Mute all  علامت نخورده باشد.

محمدتقي ياورزاده: چگونه مي توان يكي از درايوهاي ويندوز را مخفي كرد؟

آسانترين حالت اين است كه ابتدا در  run  بنويسيدgpedit.msc   و كليك كنيد. سپس به مسير زير رفته
<User Configuration
<AdministrativeTemplates
<Windows Components
Windows Explorer-
Hide these specfied
 drive in my computer
و دوبار كليك كنيد. از صفحه باز شده  enable  را انتخاب و از وسط صفحه درايوي را كه مي خواهيد مخفي شود، انتخاب و ok  كنيد .

ازطريق Computer Management و Registry  هم مي توان اين كار را كرد.

 زعيم سادات نبي: ويندوز آپديت استارت نمي‌شود يا مرتب قطع مي‌گردد. مشكل از كجاست؟

مشكلات فراواني مي‌توان نام برد، از جمله: 1‌  گاهي اوقات زمان windows update فايل‌هاي كليدي ويندوز بدون اين‌كه بدانيد تغيير مي‌كند. خوشبختانه، هنگام update  يك سيستم كنترلي ايجاد مي‌شود تا مسدود ساختن برنامه‌هاي اصلاحي مخرب امكان پذير شود. اگر ويندوزXP داريد، برنامهSystem Restore  را يكبار اجرا كنيد. 2‌  مشكل ممكن است در گوشه‌اي از سخت افزارها يا نرم افزارها نهفته باشد. جهت بررسي در اين زمينه، بايد با استفاده از حالت safe mode جستجو را آغاز كنيد، روشي كه در آن ويندوز با ناديده گرفتن برنامه‌هايstart ‌up، اجرا مي‌شود و از كنار تمامي سخت افزارها بجز صفحه كليد، ماوس و مانيتور مي‌گذرد، و به درايو گرافيكي شما كاري ندارد. 3‌  مشكل در يكي از فايل سيستم‌هاي ويندوز باشد. پيش از فرمت مجدد هاردديسك سيستم را با سي دي ويندوز بوت كرده و يك بار repair  را اجرا كنيد.
 
 بيژن غلامي از شيراز: در چه مواقعي Buffer under run proo  به وجود مي‌آيد و چگونه اين مشكل حل مي‌شود؟

يكي از بزرگترين مشكلاتي كه گاهي اوقات پيش مي‌آيد، در زمان رايت يك سي‌دي همزمان با  مشغول بودن سيستم در حين انجام كار ديگري اتفاق مي‌افتد. يا وقتي كه يك Source را با سرعت پايين براي عمل رايت مي‌فرستيم. زماني كه عمل رايت شروع ميشود مبنا بر اين قرار داده شده است تا اطلاعات هميشه آماده و در دسترس رايتر باشد. اگر براي لحظه‌اي جريان اطلاعات قطع گرددbuffer under run  رخ ميدهد كه در نتيجه عمل رايت ناموفق و مديا (ديسك سي دي) غير قابل استفاده ميگردد.

براي كاهش اين مشكل همه سي‌دي‌رايتر‌هاي پيشرفته مجهز به يك بافر (حافظه موقت) داخلي مي‌باشند كه اطلاعات ورودي به سي دي رايتر ابتدا آنجا ذخيره و بعد از پر شدن آن عمل رايت صورت ميگيرد در نتيجه عملا ارتباط رايتر از Source با سرعت پايين جدا شده و در  بافر ارتباط برقرار مي‌كند. در حقيقت Buffer under run proof تكنولوژي است كه به رايترهاي جديد اضافه شده تا در مواقع يكه كه ميزان اطلاعات بافر رايتر از حد مجاز كمتر (buffer under run) شد عمل رايت متوقف شود و تا زماني كه بافر مجددا پر نشود عمل رايت دنبال نخواهد شد و بدين وسيله از خراب شدن سي دي در زمان رايت جلوگيري مي‌شود.

 شهروز فاطمي نسب: چگونه مي‌شود از ذخيره شدنDLL ها بطور دائم جلوگيري كرد؟

ويندوز اكسپلورر DLL يا Link Libraries Dynamic  را براي يك دوره زماني حتي پس از اين‌كه كار با آنها تمام شده است در حافظه نگه مي‌دارد، كه مي‌تواند باعث كم شدن بازدهي كامپيوتر شما شود. براي حل مشكل در منوي Run دستور regedit را تايپ كنيد، سپس به مسير زير برويد.

HKEY-LOCAL-MACHINE/
‌ُ‌SOFTWARE‌ُ‌ MICROSOFT
ُ‌CURRENT‌WINDOWS
  VERSION‌ُ‌ EXPLORER

يك sub key با نام Always Unlocal DLL بسازيد و به آن مقدار 1 بدهيد تا ويندوز را از نگهداري DLL‌ها در حافظه باز داريد. ويندوز را restart كنيد تا تغييرات لازم انجام پذيرد.

 يگانه ظريفي از ماهان: مي‌خواستم تفاوت‌هاي موس‌هاي قديمي و جديد و كارايي آنها را برايم توضيح دهيد.

در گذشته حركت موس از طريق يك توپ كوچك درون آن (در موسهاي غلتكي) رديابي مي‌شد. پرز و مواد زائد بطور ناخواسته به اين توپي مي‌چسبيد و باعث مشكلاتي از قبيل پايين آمدن دقت موس و كندي حركت آن مي‌شد.
موس‌هاي نوري شامل يك لامپ LED و يك دوربين كوچك براي گرفتن تصاوير از سطحي كه موس بر آن حركت مي‌كند، مي‌باشد. استفاده از اين موس‌ها آسان تر است زيرا نياز چنداني به موس پد ندارد. اما موس‌هاي نوري روي هر سطحي كار نمي‌كنند. بنابراين موس‌هاي ليزري روي كار آمدند كه بجايLED  براي منعكس كردن تصاوير براي دوربين، از ليزر استفاده مي‌كنند. ليزر قادر است جزئيات بيشتري از ميدان حركت موس بگيرد، و از اين رو با انواع بيشتري از سطوح سازگار مي‌باشد و به‌‌طور‌كلي نسبت به موس‌هاي نوري دقيق‌تر است. موس‌هاي نوري براي استفاده‌هاي روزمره مناسب هستند، ولي همه موس‌هاي پيشرفته امروزي كه براي بازي‌ها به فروش مي‌رسند، از تكنولوژي ليزري بهره مند هستند.

 ثمين قره‌گزلو: لطفا من را در مورد تغيير عكس لوگوي باياس راهنمايي فرماييد.

در بعضي از مادربردها كه قابليت آپگريد باياس را دارند اين امكان وجود دارد. طريقه عوض كردن اين عكس به اين صورت است كه در سي‌دي‌ همراه مادربرد نرم‌افزاري وجود دارد با نام‌هاي مختلف مثلا Bios logo manager  و يا Bios logo changer  و .... كه به وسيله آن مي‌توانيد از داخل ويندوز عكس لوگوي باياس را عوض كنيد. البته هر عكسي را نمي‌توانيد قرار دهيد و بايد عكس‌ها را هم از سايت اصلي مادربرد و همان جايي كه فايل باياس قرار مي‌گيرد دانلود كنيد.

 ن. ظ. از تهران: چگونه مي توان پسوند فايل‌ها را ديد؟

براي اين كار به   Control Panel سپس بهFolder Options  برويد. به لبه View  برويد و علامت قسمت  Hide extensions for known file types  را بر داريد.

اميرحسين موسوي: آيا سيم صدا كه در جعبه سي دي رام ويا سي دي رايتر است خيلي مهم است و اگر نباشد چه مي‌شود؟

اين سيم براي اين است كه وقتي سي‌دي صوتي (Audio)  در دستگاه قرار مي‌گيرد بدون نياز به ويندوز و همين‌طور Player مخصوص، با زدن دكمهPlay  روي سي‌دي رام بتوانيد سي‌دي‌ را گوش كنيد. يك سر اين سيم به پشت سي‌دي‌رام و يا رايتر و سر ديگر آن بر روي كارت صدا و يا مادربرد (در صورت آنبورد بودن) كه همان CD IN  است وصل مي‌شود. در كل اهميت چنداني ندارد چون تمام‌Player ‌هاي ويندوز، سي‌دي‌هاي اوديو را به صورت ديجيتال خوانده و پخش مي‌كنند.

فائزه - ب: مادربرد من ماهي يك باطري تمام مي‌كند، علت چيست؟


به احتمال خيلي زيادIC Bios  دستگاه شما خراب است و مشكل دارد. اگر مادربرد شما داراي گارانتي است، آن را به تعميرگاه مربوط ببريد. اگر ندارد، تعميركاران قطعات كامپيوتري مي‌توانند آن را درست كنند.
رويا راد: چرا وقتي رويpaint  ويندوز كليك مي‌كنم هيچ اتفاقي نمي‌افتد؟


به نظر مي آيد سيستم شما آلوده به ويروس است. اگرpaint  اجرا نمي‌شود، احتمالا فايلexe  آن خراب شده و يا پاك شده است. به مسير زير برويد و ببينيد فايلexe  وجود دارد يا خير. اگر بود روي آن دابل كليك كنيد و ببينيد باز مي‌شود يه نه. اگر باز نشد بايد سيستم را ريپير كنيد.
 C:WINDOWSsystem23mspaint
مائده محمدي: چرا پس از عوض كردن ويندوز، كامپيوترم به طور اتوماتيك خاموش نمي‌شود؟ توضيح آن كه همه مراحل براي خاموش شدن انجام مي‌شود ولي در پايان بايد كليد پاور را نگه دارم تا خاموش شود.


در بعضي مواقع اين مشكل بعد از Upgrade كردن درايو كارت گرافيك به‌جود مي آيد. اگر شما هم چنين كرده‌ايد،  آن را به حالت قبل برگردانيد. اميدوارم مشكل حل شود.
محيا مرزبان:  وقتي Photoshop را باز مي‌كنم روي صفحه سازندگان برنامه مدت خيلي زيادي مي‌ماند. راهي هست كه اين مرحله از بين برود؟ خيلي وقت‌ها در همين مرحله بعد از مدت‌ها انتظار سيستم بكلي قفل مي‌كند.


ابتداي اجراي برنامه زماني كه اسامي سازندگان برنامهPhotoshop  در حال نمايش است، كليدalt  را نگه داريد و سپس روي صفحه اسامي كليك كنيد. اين عمل باعث مي‌شود نمايش اسامي تمام شود.اگر بيشتر مواقع دستگاه شما هنگ مي‌كند احتمالا تنظيمات برنامه فتوشاپ شما به‌هم ريخته است. مجددا آن را از روي سي دي نصب كنيد.
محمد كلانتري: آيا اين مكان وجود دارد كه ويندوز ايكس پي را بدون فرمت كردن درايو نصب كرد؟


بله چنين گزينه‌‌اي هنگام نصب ويندوز وجود دارد. در ابتداي نصب ويندوز پس از مشخص كردن درايوي كه مي‌خواهيد ويندوز را نصب كنيد از شما سوال مي‌شود كه آيا درايو را با فرمت 32 FAT يا NTFS فرمت كند، يا اين‌كه درايو را تغيير دهد. با اين انتخاب درايو فرمت نشده و محتويات قبلي آن باقي مي‌مانند.
حجت لطفي‌زاده: رايانه من خود به خود روشن مي‌شود. چگونه مي توانم از اين كار جلوگيري كنم؟


براي اين كار ويندوز خود را دوباره راه‌اندازي نماييد. در ابتداي بوت شدن سيستم كليدDelete  را فشار دهيد تا واردSetup اوليه ويندوز شويد. منوي‌هاي اين قسمت بسته به نوع مادربرد شما متفاوت خواهند بود. قسمت مربوط به كنترل منيع تغذيه (مثلا  (Power Management يا بوت شدن سيستم را بيابيد. در اين قسمت تنظيماتي براي روشن شدن سيستم با حركت ماوس، فشرده شدن كليدهاي صفحه كليد، زنگ زدن تلفن و موارد مشابه وجود دارد. براي جلوگيري از روشن شدن سيستم تمامي اين تنظيمات را غيرفعال كنيد. تغييرات را ذخيره كنيد و از setup  خارج شويد.
نسرين علي زاده: براي فعال كردن hibernation  در ويندوزxp چه كاري بايد انجام داد؟


Hibernate گزينه‌اي است كه مي توان در موقع خاموش كردن كامپيوتر اطلاعات حافظه را روي ‌هارد نوشت تا پس از روشن كردن دوباره اين اطلاعات به حافظه منتقل شده و اجراي برنامه‌ها ادامه يابد.  براي فعال كردن اين گزينه درcontrol panel روي‌ performance and maintenance كليك كرده و سپس Power options را انتخاب نماييد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود به قسمتHibernate  رفته و Enable hibernation را علامت بزنيد. براي اين كار بايد به اندازه ظرفيت RAM  روي درايو ويندوز فضاي خالي موجود باشد.  براي hibernate كردن دستگاه هم در منوي شروع روي Turn off computer  كليك كنيد. اگر كليدshift  را نگه داريد گزينه standby تبديل hibernate  مي‌شود و با كليك روي آن ويندوز به حالت hibernate مي‌رود.

پوران خداداد: چگونه مي‌توان از نسخه ويرايش سيستم عامل ويندوز 98 آگاه گرديد؟


براي تشخيص اينكه آيا سيستم عامل نصب شده روي كامپيوتر First Edition مي‌باشد يا Second Edition، مي‌توانيد مقابل اعلان داس ويندوز (DOS Prompt) دستور Ver را تايپ نماييد. اگر تاريخ توليد سيستم عامل را 1998 نشان داد سيستم عامل شما ويرايش اول مي‌باشد، ولي اگر تاريخ 2222 را نشان داد سيستم عامل شما ويرايش دوم ويندوز 98 مي‌باشد.


گزارش تخلف
بعدی